נקיון הבית לפסח - גרסת הממהרים

לפני שמתחילים במלאכת הניקיון, כדאי שתעברו בארונות חומרי הניקוי (וגם בארונות המטבח), לבדוק ששום דבר לא חסר, ואם כן לקפוץ לסופר לפני שתישארו עם הסמרטוט ביד ללא הנוזל המתאים: חומץ (חומץ טבעי 5% או חומץ סינטטי), לימון, מלח לימון, סודה לשתייה, אבקת כביסה, מרכך כביסה, סבון כלים, חומר לניקוי כללי, אקונומיקה, שפריץ חלונות, וכמובן, מגבונים לחים.

על הרצפה


במקום לזרוק מים על הרצפה ולגרוף בשיטה הצבאית, כדאי לטאטא ו/או לשאוב אבק, במיוחד למי שיש ילדים ו/או בעלי חיים בבית. שטיפת הרצפה לאחר טאטוא או שאיבה קלה יותר משום שהסמרטוט נשאר יחסית נקי ואין צורך להחליף את המים בדלי בתדירות גבוהה. את דלי השטיפה ממלאים במים חמים מאוד, כפית סבון כלים וחצי כוס חומץ, לקבלת רצפה בוהקת לאורך זמן.

לסיום להעביר סמרטוט לח עם טיפת מרכך כביסה. כדאי להכין דלי נוסף עם מים בלבד, שבו מנקים את הסמרטוט לפני טבילתו בדלי עם חומרי הניקוי לשטיפה נוספת. ככה גם חוסכים בזמן, וגם במים.

תפתח חלון


איך מנקים חלונות? לוקחים בקבוק ספריי ריק, ממלאים בכף חומץ ושלוש כפות אמוניה, או בשתי טיפות סבון כלים מהול במים. מתיזים על החלון, ומנגבים. רצוי לא לנגב בעזרת נייר עיתון, שבשימוש ממושך שורט את הזכוכית, אלא להשתמש בחולצת טריקו ישנה כסמרטוט.
 


בשירות השירותים


וילונות האמבטיה נוטים לצבור עובש בתחתית, וכדי להיפטר מזה (ולא לקנות שוב וילון חדש), אפשר להכניס את הווילון למכונת הכביסה. מכניסים לתוכנית עם השריה בתוספת כוס חומץ, ממשיכים את הכביסה בחום נמוך ללא סחיטה עם אבקה ומרכך כרגיל. למכונה יכול להצטרף גם שטיחון האמבטיה שראה ימים טובים יותר, ובתוך ציפית או שק כביסה - אפילו ספוגי הרחצה ומברשות השיער.

ובאותה הזדמנות נחליף כבר את מברשות השיניים, ואילו המברשות הישנות יוכלו לשמש לניקוי חריצים ומקומות קטנים במיוחד, למשל האזור שבין הכיור לקיר או בין שפת האמבטיה לחרסינות. מוכרת בחנות כלי בית הציעה לי לנקות במברשת שיניים את הקשיות המובנות בכוסות ובקעריות הפלסטיק של הילדים, וכן פותחנים, מגרדות וכלים בעלי חריצים קטנים.

ואם אנחנו כבר באמבטיה, נבריק את הכיורים, האמבטיה והחרסינות: מפזרים אבקת כביסה, משפשפים ושוטפים. ואיך שומרים על אסלה נקייה? מניחים בחדר השירותים בקבוק עם פקק לחיץ ובו סבון כלים מהול במים. לפני עשיית הצרכים מתיזים על האסלה - דבר לא ידבק עליה והיא תישאר לבנה.

מבריקים את האמבטיה והשירותים. כן, גם את האזור שבין הכיור לקיר או בין שפת האמבטיה לחרסינות

יוצאים מהכלים


פסח הוא חג האוכל הרשמי. אמנם חמץ זה אאוט, אבל את כ-ל הדברים האחרים אנחנו אוכלים, והרבה. מהארון למעלה יורדים כל הסרוויסים, סירים שהוצאו משימוש מוחזרים לפעולה, והניקיון שלפני אינטנסיבי לא פחות מזה שאחרי.

כדי לנקות סירים ומחבתות שנחרכו, ממלאים את הסיר במים עד לגובה רבע, מוסיפים רבע כוס אבקת סודה לשתייה או מעט אבקת כביסה, ומביאים לרתיחה. מניחים עד שהמים יתקררו, ומנקים. לניקוי הסיר מבחוץ משרידים שרופים, משרים לכ-20 דקות בסיר/ כלי גדול יותר עם מים רותחים ואבקת כביסה, או מורחים משחת כלים על תחתית הסיר ומחממים על הגז, ובעודו חם (בזהירות) משפשפים בברזלית.

כדי לנקות כתמים מכלי הכסף היוקרתיים שמוציאים רק פעמיים בשנה: מרפדים תבנית גדולה בנייר אלומיניום, ממלאים אותה במים עם אבקת סודה לשתייה, ומשרים את הכלים.

המטבחון


לא כל יום אנחנו מתפנים לחשוב על המכשירים העיקריים במטבח, אלה שמשרתים אותנו בנאמנות רבה. אז איך מעניקים תחושת ניקיון וניחוחות רעננים למדיח, למיקרוגל ולמקרר?

מדיח כלים: מפעילים את המדיח ללא כלים, עם מלח לימון בכמות של האבקה למדיח. בנוסף, בין השטיפות מפזרים חצי כוס אבקת סודה לשתייה בתחתית המדיח. 

כיור: כשחור ניקוז הכיור מלא בשומן, שופכים לתוכו כוס מלח, כוס סודה לשתייה ומים רותחים, להמסת השומן וניקוי חור הניקוז.

מיקרוגל: מכניסים למיקרוגל כוס ובה תערובת של מים (חצי כוס) ומיץ לימון (רבע כוס), ומרתיחים למשך שתי דקות, או מערבבים שתי כפות אבקת סודה לשתייה עם כוס מים, מרתיחים שתיים-שלוש דקות עד להיווצרות אדים על קירות המיקרוגל, ומנגבים עם סמרטוט לח. 

מקרר: לניקוי המקרר, משפשפים את הדפנות הפנימיות במשחת שיניים לבנה על גבי מטלית לחה. לספיגת ריחות, מניחים כמה קופסאות אבקת סודה לשתייה במקרר ובמקפיא, מערבבים מדי פעם ומחליפים מדי חודשיים.

הכיור מלא בשומן? שפכו לתוכו כוס מלח, כוס סודה לשתייה ומים רותחים

מנסיונן של מקצועניות:

ספא על הספה

אני מקדישה כל יום לניקיון חלק אחר בבית, וכך לא צריכה כמה שעות לעבוד קשה מדי. להקלה על השטיפה: להעביר לפני השטיפה מגבון לח על הרצפה, זה מנקה פלאים וכשאין זמן או אפשרות לנקות, זה מאוד עוזר. דבר נוסף: אם יש לכם קרמים שאתם לא משתמשים בהם יותר, כגון קרם פנים, קרם גוף, לחות כלשהי - לא לזרוק, זה מנקה מעולה את הספה והיא יוצאת מבריקה ונעימה למגע.


שיתוף פעולה
אני ממנה את הילדים לתפקידים בבית, כדי שלא כל הנטל יפול עלי ועל החצי השני שלי. ילד אחד אחראי להוריד כביסה, השני לתלות כביסה וכו' - כשנותנים להם משימות הם מרגישים חשובים ותורמים לבית, ולנו זה עוזר. עוד עצה: לריח טוב בבית בחורף כדאי לוותר מדי פעם על ייבוש הכביסה במייבש, ולייבש את הכביסה בתוך הבית. זה מפיץ ריח נעים.

לימון מוסיף המון
אני שוטפת את הבית ביום שישי, ובשלישי עוברת עם מטליות לניגוב הרצפה - וכך הבית תמיד נקי והריח נעים. את החיתולים המלוכלכים של התינוק אני דואגת לשים בתוך שקית נפרדת מהפח ולקשור, כך הריח לא יוצא החוצה לחלל הבית. להעלמת כתמי חלודה עקשניים מבד יש להשרות את הכתם בתמיסה של מיץ מחצי לימון וכף וחצי מלח, ולכבס כרגיל. לניקוי תחתיות שרופות של סירי נחושת: יש לפזר בנדיבות מלח רגיל על תחתית הסיר ולקרצף עם חצי לימון - והסיר כמו חדש.

מגבונים לכל
אני משתמשת במגבונים לחים להסרת כתמים מהספות - בשפשוף של הספות יורדים כל הכתמים ולא צריך להשתמש בשום חומר אחר. למגבונים יתרונות רבים, אני משתמשת בהם המון! ועוד טיפ קטן לנטרול ריח של טיגון בבית: לקחת מעט מרכך כביסה, להכניס לפינג'ן על הגז ולבשל כמה דקות. המרכך מפיץ ריח טוב בכל הבית ומנטרל את ריח הטיגון.

ל
א לאגור

מה שלא צריך - לזרוק! 

כל מה ששומרים צובר אבק, תופס מקום, לא אסתטי, לא נראה טוב. אם זה חפץ יקר ערך אפשר לשים בקופסה ולשמור במחסן/ בוידעם - זה הטיפ הכי חשוב. אנשים נוטים לא לשמור על ניקיון מרוב כל חפצים הלא שימושיים שיש להם בבית, ואז הבית נראה כל כך עמוס בפריטים שהם עצלים מכדי לנקות הכל. 
 


ב - ה - צ - ל - ח - ה

 

 

 

 

המנקה הלאומית

המנקה הלאומית

החצר שלכם מלאה בדברים מיותרים?
הגינה התמלאה עד גדותיה בעשביית פרא-בר?
העצים נהנו מחורף שופע ואי אפשר לראות את האופק?
חדר מדרגות החירום מפוצץ בחפצי הדיירים ולא יכול לשמש בעיתות חירום?
זה ב ד י ו ק מה שאני עושה !
פינויים, מתיחות פנים קוסמטיות לחצרות, תיספורות לעצים וגינות ותיקוני צבע ומבנה.הקדימו הזמנותיכם כי המועדים הפנויים הולכים ואוזלים.


שם איש קשר: אודליה

סיווגים

בטל

אתר אינטרנט לעסק שלך ב 99 ש"ח לחודש

מיוחד לקידום אורגני בגוגל

אתר אינטרנט מוזל

יראו שאתה הטוב ביותר